Tdh 2020

A leggyorsabb magyar is tekert a Tour de Hongrie-n!

Karcag–Nyíregyháza

Az M4Sport műsorán csütörtök délután került sor a Tour de Hongrie magazin második adására. Az öt részes sorozatban találkozhatunk napjaink legjobb magyar kerékpárosaival, akik egy „virtuális versenyben” össze is mérik erejüket. Mind az öt „versenynapon” végigjárjuk a körverseny idei tervezett útvonalát – félig-meddig virtuálisan, egy erre kifejlesztett applikáció segítségével ismert hazai és külföldi kerékpárosok is teljesítenek egy-egy szakaszt az adott napon.

A második szakasz a Nagykunság fővárosából, Karcagról rajtolt. A város nagyon büszke hagyományaira – a múlt értékeit nemcsak őrzik, hanem együtt is élnek velük. A Tour de Hongrie jó lehetőség arra, hogy a karcagiak megmutassák magukat a világnak. A város már kilencedik alkalommal lenne induló vagy érkező állomása a Magyar Körversenynek. Először 2015-ben ért célba Karcagon a Tour szakasza, akkor a német Manuel Porzner szerezte meg az első helyet, tavaly pedig innen rajtolt a királyetap, amely Dina Márton és Valter Attila remek szereplését, és a lett Krists Neilands győzelmét hozta.

„A város minden lakója érdeklődve figyelte az első évben csak a városunkon áthaladó versenyt, aztán a következő években, amikor már rajt vagy célállomás volt Karcag, egyer többen csatlakoztak, egyre népszerűbb lett nálunk a Tour de Hongrie. Nagyon fontos számunkra, hogy meg tudjuk mutatni az értékeinket, ha csak rövid időre is, de a képernyőre kerüljön Karcag városa, azok a látnivalók, azok az épített és természeti értékek, amelyekkel mi dicsekedhetünk” – mondta Skype-os bejelentkezése során Szepesi Tibor, a karcagi Déryné Központ igazgatója.

A különleges Tour-szakasz a 2016-os Magyar Körverseny felidézésével kezdődött: a verseny fennállásának kilencvenegyedik évében újfent remek küzdelmet hozott a Magyar Körverseny, amelynek végén, első ízben egy észt kerékpáros ünnepelhetett. A szombathelyi prológ alkalmával egy magyar versenyző, nevezetesen Szalontay Sándor szerezte meg a sárga trikót, amelyet aztán az észt Mihkel Raim „vett le róla”, a verseny végkimenetele gyakorlatilag az első szakasz szökése során eldőlt. Raim diadala teljes mértékben megérdemelt, minden nap remekelt: a prológon második lett, a keszthelyi befutót megnyerte, Siófokon hetedikként futott át a célvonalon, Karcagon ötödik volt, a Kékestetőre a negyedik helyen ért fel, de negyedik lett a végső, budapesti befutónál is. Ilyen kiegyensúlyozott teljesítménnyel nem is lehetett kérdés, hogy az övé lesz a sárga trikó! A Tour de Hongrie magazin nézői számára a 2016-os győztes is üzent.

A rajthoz álló öt hazai csapat is tisztes helytállást tanúsított, a legjobb magyar eredmény a budapesti befutó alkalmával született, Lovassy Krisztián (Differdange-Losch) a 2015-ös évhez hasonlóan ezúttal is a dobogó harmadik helyére állhatott fel. Összetettben pedig a tizenhetedik pozícióban záró Rózsa Balázs (Szuper Beton) lett a legjobb. A 2016-os viadal nagy szenzációja volt, hogy nyeregbe szállt a leggyorsabb magyar bringás, a pályán sprintversenyekben remeklő Szalontay Sándor is, aki meg is nyerte a szombathelyi egyéni időfutamot, így sok év szünet után ismét magyar vállakra került a sárga mez. A Tour de Hongrie magazin második adásában Szalontay Sándor is nyeregbe szállt.

Szalontay Sándor tavaly Brisbane-ben 9.561 másodperc alatt teljesítette a 200 méteres távot, Világkupa-ötödik helyezett pálya sprinter, aki két alkalommal a Tour de Hongrie-n is próbára tette magát: 2016-ban megnyerte a szombathelyi prológot, s felhúzhatta a sárga trikót, egy évvel később második lett a prológon a pálya-világbajnok ausztrál Sunderland mögött.

A nap másik főszereplője a Tour de Hongrie magazinban a mindössze húsz esztendős kerékpáros, Karl Ádám volt. Az UC Monaco bringása már két Tour de Hongrie részvételt tudhat maga mögött, ezalatt három top10-es eredményt is elért. A tehetséges fiatal versenyző a napokban egy különleges cselekedettel is felhívta magára a figyelmet: egymás után tizenhatszor tekert fel Dobogókőre, hogy egy beteg kisfiú gyógyulását segítse...

„Az év elején még álmomban sem gondoltam volna, hogy májusban egy virtuális verseny keretében tudok csak a Tour de Hongrie-n tekerni, de valamelyest kárpótol az elhalasztott körversennyel kapcsolatban” – jegyezte meg Karl Ádám, hozzátéve, nem különösebben rajong a görgőért, ha lehet, másként oldja meg az edzéseit, ez ugyanis igen messze áll a valódi kerékpárversenyzéstől.

A magazin harmadik „főszereplőjét”, az „okosgörgőt” és a hozzá kapcsolódó szerkezeteket Eisenkrammer Károly főszervező mutatta be, aki maga is próbára tette felkészültségét a virtuális Tour de Hongrie szakaszon.

„A Tour de Hongrie-val óriási lehetőséget kaptunk volna ebben az évben, a Giro-rajt után itt maradtak volna a legnagyobb világsztárok csapatai, velük tudtuk volna bemutatni Magyarországot. Most azonban ilyen helyzet van, ebből kell építkeznünk, újratervezésekre kerül sor a teljes sport, így a kerékpársport területén is, de ez a helyzet akár újabb lehetőségeket is kínálhat számunkra” – jegyezte meg Dr. Szabó Tünde sportért felelős államtikár.

A magazinban az idei Tour de Hongrie-ra nevező topcsapatok közül Szilasi László ezúttal is bemutatott kettőt. Elsőként a kazah Astana Pro Teamet, megjegyezve: „reméltük, hogy itt lehet akár az olimpiai ezüstérmes Jakob Fuglsang vagy a tavalyi Vuelta a Espana egyik szakaszgyőztese, a kitűnő hegyi menő Miguel Angel Lopez is...” A versenyigazgató bemutatta az ausztrál Mitchelton-Scott együttesét is, hozzátéve: a World Tour-csapat kimondva-kimondatlanul Peák Barnabást indította volna első számú versenyzőként.

A virtuális küzdelem a második szakaszon is játék volt – Karl Ádám időeredménye 1:36:17 volt a 45 kilométeres etapon, Szalontay Sándoré pedig 1:44:16 is ezt jelzi –, az adás időpontjától egy héten át a vállalkozó kedvű kerékpárosok otthonukban ugyancsak teljesíthetik ezt a szakaszt. Az adásokkal egyidőben játékot is hirdettek a szervezők: az „okosgörgővel” rendelkező kerékpárosok egy héten át otthon is teljesíthetik a Tour de Hongrie „virtuális”, 30-45 kilométeres szimulált szakaszait, a résztvevők között értékes ajándékokat sorsolnak ki. A játékról részletek a verseny honlapján: KLIKK IDE!

„Teljesen más szituáció, mint egy pályaverseny. Tekertem már máskor is görgőn, igazi szaunához tudnám hasonlítani, persze akkor csaknem teljes erőbedobással mentem. Most nem adtam bele apait-anyait, mert erre a hétre már megvolt az edzés” – árulta el Szalontay Sándor, aki ebben az évben az Európa-bajnokságra készül.

Az „okosgörgős” tekerés céja ezen a napon Nyíregyházán volt. „Olyan útvonalat terveztünk, amely a turisztikai attrakciók jelentős részét érintené, a Sóstói turisztikai városrész és a belváros szerepel ebben kiemelt helyen. A turizmus óriásit növekedett, Nyíregyházán az elmúlt tíz évben kiépítettünk egy hetvenegy kilométeres kerékpárút hálózatot, kiépült a Nyíregyháza és Tokaj közötti kerékpárút is, és rengeteg rendezvényünk van, a nyíregyháziak ugyanis nagyon szeretnek biciklizni” – mondta Dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere.

A Tour de Hongrie magazin pénteki adásában a harmadik szakasz következik. A sárospataki Rákóczi Vár előtt elhaladva indul útjára az etap, a bringások a tokaji borvidéket is érintve, a Bodrog, majd a Sajó folyó kanyarulatait kísérve érik el a Bükk első emelkedőit, hogy csaknem négy órányi tekerés után elérjék a célt Kazincbarcika belvárosában. Az adásban velünk teker majd a huszonhárom éves időfutam magyar bajnok, négyszeres Tour de Hongrie-résztvevő Filutás Viktor és a huszonegy éves Peák Barnabás, aki 2017-ben a Tour de Hongrie összetett versenyében emlékezetes küzdelemben, mindössze két másodperces hátránnyal második lett, s azóta nagy utat járt be, immár az egyik nagy World Tour-csapat, az ausztrál Mitchelton-Scott versenyzője.

Az adás megtekinthető az M4Sport csatornáján, illetve a online a https://mediaklikk.hu/m4-elo címen. A műsort az élő adás után megosztjuk saját csatornáinkon, a Facebookon és a Youtube-on is.