TdH 2022

Nélkülük nem kezdődhet el

EOLO-Kometa

A 2022-es Tour de Hongrie csapatait bemutató sorozatunkban egy szívünkhöz igazán közel álló együttes indulását jelenthetjük be. Az olasz bejegyzésű, spanyol központú ProTeam, az EOLO-Kometa története több ponton összefonódik a Magyar Körversenyével.

Az együttest a hétszeres Grand Tour-győztes Alberto Contador és a kétszeres Giro d’Italia-győztes Ivan Basso alapította 2018-ban, s a Polartec-Kometa már az első szezonjában részt vett, mi több, főszerepet játszott a Tour de Hongrie-n: az olasz Matteo Moschetti Székesfehérváron szakaszt nyert, Keszthelyen és Kazincbarcikán második lett, az összetett versenyben a hatodik helyet szerezte meg, a gyorsasági pontversenyben Moschetti lett a második, a hegyi pontversenyben pedig a spanyol Isaac Canton szerezte meg a második helyet. A „nagyfőnök”, Alberto Contador és jó barátja, Ivan Basso is eljött Magyarországra, ez akkor „még” nagy feltűnést keltett, olyan távol voltunk az országúti világ élmezőnyétől, nem szoktunk hozzá, hogy ilyen nagy nevekkel személyesen is találkozhatunk.

A csapat 2019-ben is rajthoz állt a Magyar Körön, ráadásul már a rajt előtt felhívta magára a figyelmet: néhány nappal az indulás előtt szerződtette a Pannon Cycling Team tehetséges magyar fiatalját, Dina Mártont. Marci aztán az első versenyén máris letette a névjegyét a csapatban: a Kékestetőn a lett Krists Neilands mögött és Valter Attila előtt a második helyen ért célba, s ezzel az összetett versenyben is második lett!

Alberto Contador és Ivan Basso többször is elmondta, szeretnék szorosabbra fűzni a kapcsolatukat a magyar kerékpársporttal, látnak nálunk tehetségeket, akik profi menedzseléssel sokra vihetik. Nem a levegőbe beszéltek, ezt igazolja, hogy 2020-ban már Fetter Erik is csatlakozott a Kometa-Xstra csapatához, amely az utánpótlás sorába is igazolt fiatal magyar kerékpárosokat.

A 2020-as Magyar Körverseny aztán nem a tervek szerint alakult, Fetter Erik egy baleset miatt nem lehetett ott a rajtnál, Dina Márton számára pedig ezúttal nem sikerült a királyetap, de azért az jelez valamit, hogy öt WorldTeam és nyolc ProTeam mellett a csapatversenyben az ötödik helyezést érdemelte ki Contador gárdája.

Már a spanyol szupersztár első magyarországi látogatásakor neki szegezték a kérdést, mikor lép csapata a legfelső szintre, a WorldTeamek közé. Contador akkor türelmet kért, elmondta, ez egy hosszú folyamat eredménye lehet, minden szinten érezni fogják, mikor léphetnek tovább. Nos, az első nagy ugrás 2021-re érkezett el, az EOLO-Kometa ProTeam lett, lényegesen nagyobb – huszonhárom fős – kerettel, Giro d’Italia-meghívóval. Az egyik szemünk sírt, a másik nevetett, hiszen Dina Márton az Olasz Körversenyen indult, de a vele egyidőben zajló Tour de Hongrie-ra is hozott magyar bringást a csapat, Fetter Erik személyében.

Erik jó formában volt, de a királyetap előtti napon bukásba keveredett, kórházba szállították, a kivizsgálás után aztán a saját kezébe adták a döntést, ha úgy érzi, folytathatja a versenyt. Folytatta is, fájdalmai ellenéra a magyarok közül ő ért fel elsőként a Kékestetőre, a tizenegyedik helyen, ki tudja, mire lehetett volna képes, ha nincs a baleset... Időközben Dina Márton pályafutásának első Giro d’Italiáját tekerte végig, ráadásul a debütáló EOLO-Kométa Lorenzo Fortunato révén elvitte az 1729 méteres Zoncolant, ez a szakaszgyőzelem további lendületet és ismertséget adott az együttesnek.

Az EOLO-Kometa huszonegy bringással vágott neki a 2022-es szezonnak, a sorban továbbra is ott van Dina Márton és Fetter Erik. Egyrészt annak szurkolunk, hogy mindketten lehetőséget kaphassanak a Magyarországról rajtoló Giro d’Italián, de akkor is nagyon boldogok leszünk, ha minden idők – eddigi – legerősebb Magyar Körversenyén szurkolhatunk majd valamelyiküknek...

A 43. Tour de Hongrie versenyére 2022-ben május 11. és 15. között kerül sor, várhatóan huszonnégy csapat részvételével.