Tdh 2020

Peák Barna újra a Tour de Hongrie-n!

Sárospatak–Kazincbarcika

Az M4Sport műsorán péntek délután láthatták a nézők a Tour de Hongrie magazin harmadik adását. Az öt részes sorozat adásai során találkozhatunk napjaink legjobb magyar kerékpárosaival, akik egy „virtuális versenyben” össze is mérik erejüket. Mind az öt „versenynapon” végigjárjuk a körverseny idei tervezett útvonalát – félig-meddig virtuálisan, egy erre kifejlesztett applikáció segítségével ismert hazai és külföldi kerékpárosok is teljesítenek egy-egy szakaszt az adott napon.

„Ez az esemény is lehetőséget nyújt majd az itt élők számára, hogy megmutassák, mennyire büszkék Zemplénre, Tokaj-Hegyaljára és Sárospatakra, gyönyörű szépen rendbetett várossal fogjuk várni az őszi rajtot, mi pedig addig edzünk, s ha lehet, akkor veletek együtt kerékpárra pattanunk” – mondta útravalóul Aros János, Sárospatak polgármestere, ezen a napon ugyanis a sárospataki Rákóczi Vár előtt elhaladva indult – volna – útjára a Tour harmadik szakasza.

Ezen a napon a huszonhárom éves, időfutam magyar bajnok, négyszeres Tour de Hongrie-résztvevő, tavaly a Székely Körversenyen hatodik helyezett Filutás Viktor, az olasz-román Giotti Victoria kontinentális csapat bringása, illetve a huszonegy éves Peák Barnabás,  a magyar kerékpársport egyik nagy reménysége, immár az egyik nagy World Tour-csapat, az ausztrál Mitchelton-Scott versenyzője teljesítette a stúdióban felállított „okosgörgőn” a nap virtuális szakaszát.

Peák Barnabás első jelentős nemzetközi sikerét is felelevenítették az adásban: a 2017-es Tour de Hongrie hőse volt az akkor mindössze tizennyolc esztendős fiatal, aki rutinos rókákat megszégyenítő tudatossággal, mindössze két másodperc hátránnyal második lett az összetett versenyben. A verseny történetében rekordokat és az utolsó pillanatig kiélezett küzdelmet hozott, s valódi vihart is „kavart” (az első szakaszt egy óriási vihar miatt kellett félbeszakítani) a 2017-es Magyar Körverseny, amelynek végén először avattak tengerentúli győztest a kolumbiai Daniel Jaramillo személyében.

„Nem vagyok nagy rajongója a virtuális kerékpározásnak, szerintem ez nem hasonlítható az igazi versenyzéshez, de jó alkalom arra, hogy megmutassuk, továbbra is készülünk, megmutassam magam és a csapatom, és azt is, hogy nincs vége a világnak, továbbra is él a Tour de Hongrie – fogalmazott Peák Barna, aki elárulta, csuklósérülése miatt csaknem hét héten át görgőn készült, úgyhogy az idei „görgőkvótáját” már alaposan túlteljesítette... – Közel áll a szívemhez a Tour de Hongrie, itthon lesz, és ezen a versenyen a csapatomtól is fontosabb szerepet kaphatok.”

„Nekem a Tour de Hongrie mindig amolyan házi verseny volt, már ifiként nagyon szerettem volna indulni, 2015-ben, amikor újra indult, ez az álmom valóra vált, s az elmúlt öt évből négyszer indulni tudtam. Nagyon nem szeretek görgőzni, mert a pályaversenyekre is így készülünk fel, télen szinte csak görgőzni tudunk, ez így volt legutóbb is” – tette hozzá Filutás Viktor, akit csapata, a Giotti Victoria Palomar vezetői is arra biztattak, ennek ellenére vegyen részt ezen a különleges „viadalon”

Peák Barnabás (49:14) és Filutás Viktor (48:52) virtuális csatája persze inkább csak játék volt, időeredményeiket a felkészülésük különböző szakaszában másként lehet értelmezni, mindenesetre némi támpontot adhat azoknak, akik szívesen teljesítenék otthonukban is a Magyar Körversenynek ezt a virtuális szakaszát. Az adásokkal egyidőben játékot is hirdetnek a Tour de Hongrie szervezői: az „okosgörgővel” rendelkező kerékpárosok egy héten át otthon is teljesíthetik a Tour de Hongrie „virtuális”, 30-45 kilométeres szimulált szakaszait, a résztvevők között értékes ajándékokat sorsolnak ki. A játékról részletek a verseny honlapján: KLIKK IDE!

Mi több, további támpontokat is tudunk adni: tekert ezen az etapon az olasz Mattia Frapporti (Androni Giocattoli-Sidermec – 47:38), a 2016-os Tour de Hongrie-győztes észt Mihkel Raim (Israel Start-Up Nation – 1:03:10), az orosz Vjacseszlav Kuznyecov (Gazprom-RusVelo – 1:01:30), mi több, a verseny főszervezője, az 1992-es barcelonai olimpia résztvevője, Eisenkrammer Károly (1:02:21) is.

„Ahhoz képest, hogy van egy ilyen görgő az egyesületünkben, még sohasem ültem rajta, de ezután biztosan fogok, ha esik az eső vagy télen, de azért a szabadban jobb bringázni” – vélekedett Eisenkrammer Károly.

A magazinban az idei Tour de Hongrie-ra nevező topcsapatok közül Szilasi László versenyigazgató mutatott be elúttal is kettőt: a holland Jumbo-Visma sztároktól hemzsegő együttese az utolsó World Tour-nevező volt az eseményre, az oalsz Androni Giocattoli-Sidermec pedig a verseny történetének első prokontinentális résztvevője volt – abban az évben Manuel Belletti révén meg is nyerték a Tour de Hongrie-t.

„Pont abban az időszakban, amikor a versenyszezon kezdődött volna, történt ez a dráma, ebből az következik, hogy a kerékpárosoknak a viadalok helyett vissza kellett térni az edzésekhez, görgőhöz vagy egyéni tréningekhez. Abban bízunk, hogy a járványhelyzet lehetővé teszi augusztus végén, szeptember elején az országos bajnokságok megrendezését, abban bízunk, hogy egy jó időpontban meg lehet rendezni a Tour de Hongrie-t, és ezzel visszatérhet a sportágunk a normál kerékvágásba” – fejezte ki reményét Dr. Princzinger Péter, a Magyar Kerékpáros Szövetség elnöke.

A napi szakasz célja Kazincbarcikán volt, ahol 2006-ban és 2007-ben is megfordult már a Magyar Körverseny mezőnye, 2018-ban pedig igen fontos helyszín volt a Tour de Hongrie történetében, a mezőny a színek városában fejezte be a Magyar Körversenyt. A szakaszgyőzelmet a német Holler szerezte meg, s itt húzhatta fel végleg a sárga trikót az olasz Manuel Belletti. Tavaly a Kazincbarcikáról rajtoló szakaszon magyar győztest avattak, Lovassy Krisztián személyében. „A nemzeti körversenyünk most már világviszonylatban is óriási elismerést kap, rengeteg országban követik figyelemmel, óriási dolog, hogy a rajtoknak és befutóknak otthont adó tizenegynéhány város között Kazincbarcika már három éve jelen lehet – fogalmazott Szitka Péter, a város polgármestere.

A Tour de Hongrie magazin szombati adásában a negyedik szakasz következik. Nehéz erőpróba vár a résztvevőkre, hiszen az útvonal a miskolci rajt után a Bükk-hegységen átvágva halad majd a Mátra felé, s a Kékestetőn ér majd célba. Az adásban velünk teker majd az Epronex-BSS Oil Team versenyzője, az U23-as magyar bajnoki bronzérmes, Európa Játékok-résztvevő Dina Dániel és napjaink legmagasabban rangsorolt magyar országúti versenyzője, a tavalyi Magyar Körversenyen bronzérmes, a lengyel CCC Team World Tour-csapatban profiskodó huszonegy esztendős Valter Attila.

Az adás megtekinthető az M4Sport csatornáján, illetve a online a https://mediaklikk.hu/m4-elo címen. A műsort az élő adás után megosztjuk saját csatornáinkon, a Facebookon és a Youtube-on is.