Tdh 2020

Visszatér a legerősebb szlovén csapat

Adria-Mobil

A 2020-as Tour de Hongrie csapatait (újra) bemutató sorozatunkban a második állomáshoz érkeztünk. A Magyar Körverseny az elmúlt években elképzelhetetlen volt szlovén együttes részvétele nélkül, szomszédunk legerősebb csapata, az Adria Mobil azonban tavaly vett részt először a magyarországi viadalon.

Lassan öt évtizeddel ezelőtt, 1972. május 18-án alakult meg a szlovéniai Novo Mesto (Újhely) kerékpáros csapata, amelynek első komoly sikerét 1985-ben a szlovén Sandi Papez jegyezte, amikor megnyerte a Balkán-bajnokságot, öt évvel később pedig Bogdan Fink a juniorok között megszerezte Jugoszlávia első világbajnoki érmét a sportágban. Az azóta eltelt évtizedekben nemcsak az újhelyi klub lépett a profik táborába, 1993 óta rendezőként jegyzi a Szlovén Körversenyt, amely a régió egyik legrangosabb nemzeti körversenye.

Az Adria Mobil kontinentális csapatának gerincét két igen rutinos versenyző adja: a csapatkapitány a 2013-as Szlovén Körverseny győztese, Radoslav Rogina, aki igazi legenda hazájában, Horvátországban, kétszer – Pekingben és Londonban – képviselte színeit a nyári olimpián, a negyven esztendős legenda tizenhárom profi győzelme között öt nemzeti bajnoki cím és hat összetett győzelem szerepel. Ezek közül is kiemelkedik a jubileumi, huszadik Szlovén Körversenyen aratott diadala, Rogina akkor a szlovén Polanc és a német Sinkewitz előtt szerezte meg az első helyet.

Az Adriába tavaly visszatérő Marko Kump végigjárta a profivilág erős csapatait, versenyzett a Tinkoff-Saxo, a Lampre-Merida és az UAE Team Emirates World Tour-csapatok színeiben, két éve pedig a CCC Sprandi Polkowice prokontinentális együttesét erősítette, a harmincegy esztendős menő már tizenhét győzelmet jegyez profi pályafutása során.

Magas szinten szerepelt már David Per is, aki az olasz világklasszis – Tour de France-, Giro d’Italia- és Vuelta a Espana-győztes – Vincenzo Nibali klubtársa volt a Bahrain-Merida World Tour-csapatánál, a huszonöt éves sportoló tavaly tért haza Szlovéniába. Az Adria Mobil keretében alig történt változás az elmúlt szezonhoz képest, két távozó (a Nippo Delko Pro Teamhez igazoló szerb bajnok Dusan Rajovics és az Ausztriába költöző Ziga Groselj) és egy érkező (a tizenkilenc éves szlovén reménység, Bostjan Murn) az eddigi mérleg. A szlovén együttes tavaly tizenkét győzelmet gyűjtött, ezek nagy részét a környező országokban, a Tour de Hongrie során két szakaszon is harmadik helyezést ért el. Ebben az évben magasabbra tennék a lécet...

A szervezők nagy célt tűztek ki maguk elé: a Magyar Körverseny kerüljön be a Pro Series nevű sorozatba. Ennek komoly feltételei vannak, az egyik az, hogy legalább tizennégy World Tour- és/vagy ProTeam besorolású együttesnek kell részt vennie az idei Tour de Hongrie-n. Erre a koronavírus-járvány okozta sokk ellenére is jó esély nyílik ebben az esztendőben!

A 41. Tour de Hongrie versenyére 2020. augusztus 29. és szeptember 2. között kerül sor, az UCI 2.1-es kategóriájú viadalon a tervek szerint 20 csapat 120 versenyzője áll majd rajthoz.